حسابداری صنعتی به همراه فایل های ضمیمه

تاریخ انتشار: 1401/12/07

حسابداری صنعتی به همراه فایل های ضمیمه

حسابداری صنعتی یکی از دشوارترین و در عین حال جذابترین انواع حسابداری است .

 

 همان طور که از اسم آن هم مشخص است در ارتباط با صنعت و موسسات تولیدی کاربرد دارد.

 

این نوع از حسابداری بسیار مورد توجه مدیریت است و دانش آن می تواند کمک بزرگی به قلب یک واحد صنعتی باشد.

 

حسابداری صنعتی شاخه ای از علم حسابداری است و وظیفه جمع آوری اطلاعات در مورد عناصر بهای تمام شده و محاسبه بهای تمام شده واقعی محصولات را بر عهده دارد. روش هایی را برای کاهش هزینه تولید با تجزیه و تحلیل گزارش ها و بررسی روش های تولید شرح می دهد.

 

در این مقاله ما سعی کردیم به صورت خلاصه و به زبانی ساده شما را با این دانش آشنا کنیم.

 

حسابداری صنعتی

 

حسابداری صنعتی یا حسابداری بهای تمام شده رشته ای از حسابداری مدیریت است که مربوط می‌شود به:  1. تنظیم بودجه؛

 

  1. تعیین هزینه های استاندارد و هزینه های واقعی عملیات؛

 

  1. تعیین هزینه مراحل تولید و دوایر یا محصولات؛

 

  1. تجزیه انحرافات و تعیین سودآوری یا مصرف وجوه اجتماعی.برای دستیابی به این اهداف

 

باید حسابها طبقه بندی، ثبت، تجزیه و تحلیل و تفسیر شوند تا ارتباط هر هزینه با مراحل تولید و توزیع کالا و خدمات مشخص شود.

 

در موسسات تولیدی یا کارخانه ها به علت نوع فعالیت و همچنین شکل فروش محصولات، نیاز مدیریت به اطلاعات بهای تمام شده تولیدات، بسیار دقیق و حساس است.

 

در این نوع از موسسات محصول نهایی از ترکیب مواد و هزینه های تبدیل که همان دستمزد نیروی کار مستقیم و هزینه های سربار است تولید می شود.

 

پس باید توجه خاصی به اقلام تشکیل دهنده بهای تمام شده داشته باشیم.

 

به همین علت مدیریت در تلاش است تا با استفاده از روشهای مختلف و حسابهای کنترلی در هر زمان که نیاز باشد در کمترین فرصت اطلاعات مربوط به بهای تمام شده محصولات را در اختیار بگیرد.

 

این مسیله از وظایف اصلی حسابداران است.

 

روشهای حسابداری صنعتی 

 

این روش ها به شش دسته تقسیم می شوند:

 

1) هزینه یابی جذبی؛
2) هزینه یابی مستقیم؛
3) هزینه یابی برآوردی یا تخمینی؛
4) هزینه یابی سفارش کار؛
5) هزینه یابی مراحل تولید یا مرحله ای؛
6) هزینه یابی استاندارد.
  • هزینه یابی جذبی یا کامل شیوه ای از هزینه یابی که در آن جمع هزینه های مستقیم (به تحقیق) و هزینه های ثابت (به تقریب) در بهای تمام شده کالای ساخته منظور می شود.
  • هزینه یابی مستقیم یا نهاییاین اصطلاح آمریکایی و مترادف آن در انگلستان Marginal Costing معمول و به معنی این است که:

 

جمع هزینه های متغیر محصول را مهمترین مقیاس هزینه تولید آن محصول محسوب کنند.

 

فقط هزینه های متغیر (از جمله سربار متغیر) جزء بهای تمام شده محسوب می‌گردد و هزینه های سربار ثابت (به عنوان هزینه های دوره) جداگانه در حساب سود و زیان همان دوره ای که هزینه به عمل آمده است منظور می‌شود .
  • هزینه یابی برآوردی یا تخمینی الف) هزینه ای که برای یک قرارداد یا تصمیم خاص پیش بینی می شود .
ب) مخارجی که پس از فروش ایجاد می‌شود.
  • روش سفارش کاربعضی از واحدهای تولیدی ابتدا سفارش مشتری را دریافت می کنند سپس بر اساس آن سفارش اقدام به اجرا و اتمام روند تولید می نمایند. اصطلاحا به این دسته از واحدهای تولیدی سفارش کار اطلاق می شود. در این روش، مدیران این واحدها  در زمان دریافت سفارش بر اساس تجربه ای که دارند نرخ فروش سفارش را اعلام می کنند.

 

به طور معمول صنایعی مانند انتشاراتی، مبل سازی، هواپیماسازی، تولیدات لوازم خانگی و ماشین آلات از روش سفارش کار استفاده می کنند.
  • هزینه یابی مرحله ایدر حسابداری صنعتی روش هزینه یابی مرحله ای هزینه های تولید در هر مرحله به حساب کالای در جریان ساخت همان مرحله ثبت می شود سپس گزارش هزینه در پایان دوره ی زمانی آن سازمان که می تواند هفتگی یا یک ماهه باشد ارایه می شود.

 

هزینه یابی مرحله ای برای سازمان هایی مانند فولاد، محصولات شیمیایی و... مناسب است که به صورت دایم محصولات مشابهی را به صورت انبوه تولید می نمایند.
  • هزینه یابی استانداردهزینه یابی استاندارد به محاسبه هزینه هایی می گویند که مدیر سازمان ها برای تهیه یک کالا یا خدمات متحمل می شوند و به عنوان استاندارد عملکرد آن سازمان شناخته می شود. مثلا شرکت های تولیدی باید به میزان استانداردی از مواد مستقیم را برای تولید یک محصول استفاده کنند.

  

 
 

وظایف حسابداری صنعتی

 

افرادی که در بخش حسابداری صنعتی فعالیت می‌کنند وظایفی دارند که خلاصه این وظایف به شرح زیر است:

 

 - همکاری در تصمیم گیری های مربوط به بودجه و مسایل مدیریتی؛

 

- تجزیه تحلیل و بررسی گزارشات جهت کاهش هزینه ها و بهبود وضعیت تولید؛

 

- بررسی ارزش موجودی های یک شرکت در راستای هزینه یابی، تعیین قیمت و کنترل موجودی کالاها؛

 

- گردآوری اطلاعات و داده ها مربوط به هزینه های صورت گرفته و بررسی سود؛

 

- محاسبه بهای تمام شده محصولات؛

 

- انتخاب روش درست هزینه‌یابی و پیش بینی هزینه‌ها.حسابداری صنعتی

 

روش های طبقه بندی هزینه ها در حسابداری صنعتی

 

در حسابداری صنعتی هزینه‌ها طبقه بندی های مختلفی دارند که عمده ترین آن‌ها عبارتند از:

 

- طبقه بندی طبیعی هزینه‌ها؛

 

- طبقه بندی بر اساس ارتباط آنها با تولید؛

 

- و بر اساس ارتباط با حجم تولید.

 

الف - طبقه بندی طبیعی هزینه‌ها

 

هزینه‌های طبیعی خود به دو گروه هزینه‌های تولید (ساخت) و تجاری تقسیم می‌شوند.

 

 1- هزینه های ساخت

 

هزینه هایی که برای تولید یک محصول بکار می‌رود، هزینه های ساخت گوییم. مانند هزینه‌های مربوط به مواد اولیه، دستمزد کارگران و هزینه‌های سربار ساخت.

 

توجه

 

هزینه‌هایی که به طور غیر مستقیم در تولید محصول نقش دارند، هزینه‌های سربار ساخت یا سر بار تولید ‌گویند.

 

2- هزینه های تجاری (هزینه های عملیاتی)

 

هزینه هایی هستند که در بخش های غیر تولیدی مانند بخش های اداری، توزیع و فروش و . . . ایجاد می شوند.

 

ب - طبقه بندی بر اساس ارتباط آنها با تولید

 

در این طبقه بندی علاوه بر هزینه هایی مانند مواد اولیه که در تولید محصولات بکار می‌روند، هزینه‌هایی که در جهت تغییر شکل مواد اولیه و تبدیل آنها به کالای ساخته شده به مصرف می‌رسند نیز اهمیت دارد. بنابراین هزینه‌ها در این طبقه بندی به دو گروه هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم (سربار ساخت) تقسیم می‌شوند. که خود این هزینه ها نیز شامل طبقه‌های دیگری هستند.

 

1-هزینه های مستقیم

 

این هزینه ها به دلیل ارتباط مستقیم با تولید کالا یا ارتباط با مراحلی از تولید، به هزینه های مستقیم معروف هستند. مثلا چوبی که در تولید مبلمان استفاده می‌شود یک نوع هزینه مستقیم است.

 

هزینه های مستقیم شامل:  • مواد مستقیم؛مواد اولیه‌ای که مستقیما در تولید محصول بکار می‌روند مانند آهن، سیمان، گچ و… از جمله مواد مستقیم محسوب می‌شوند.  • دستمزد مستقیم؛نیروهای انسانی در هر واحد تولیدی نقش مهمی را در تولید دارند. مانند بنا و کارگران ساختمان یا دستمزدی که به نیروهای واحد تولیدی پرداخت می‌شود نیز از جمله موارد دستمزد مستقیم است.  • سایر مواد.علاوه بر مواد اولیه و دستمزد کارگران گاهی موارد دیگری هستند که جزء هزینه های مستقیم می‌شود. برای مثال در واحد‌های تولید پسته، دستگاه هایی که برای جدا سازی پوست پسته از آن استفاده می‌شود می‌توان جزیی از هزینه مستقیم در نظر گرفت.

 

2- هزینه های غیر مستقیم

 

هزینه های ناچیز و جزیی که ارتباط مستقیمی در تولید محصول ندارند اما در پروسه تولید محصولات لازم هستند، هزینه های غیر مستقیم نام دارند. مانند روغن مصرفی ماشین آلات تولیدی، حقوق و دستمزد غیر مستقیم پرداختی در جهت تولید (مانند حقوق سرکارگران)، همچنین مواد غیر مستقیمی که در راستای تولید مصرف می‌شوند موادی مانند چسب مصرفی بکار رفته برای تولید مبلمان و... نیز جزء هزینه‌های غیر مستقیم هستند و نمی توان به راحتی به یک محصول یا یک مرحله از تولید و سفارش مشخص ربط داد.

 

به هزینه های غیر مستقیم "هزینه های سربار یا سربار تولید" نیز می‌گویند که شامل گروه های زیر می‌شود:  • مواد غیر مستقیم؛موادی که به طور مستقیم در تولید محصول استفاده نمی‌شود. در واقع نمی‌توان آنها را به سادگی حذف کرد و جزء هزینه های تولید هستند. مانند مواد شوینده برای تمیزی واحد تولیدی  • دستمزد غیر مستقیم؛دستمزد پرداخت شده به گروهی از نیروی کار که به طور مستقیم در تولید کالا نقش ندارند، دستمزد غیر مستقیم است.  • سایرهزینه های دیگری که به طور غیر مستقیم در تولید نقش دارند مانند هزینه سرویس، تعمیر و نگهداری سالیانه دستگاهای مربوط به واحد‌های تولیدی و…

 

ج- بر اساس ارتباط با حجم تولید

 

مدیران بخش های تولیدی همواره سعی می‌کنند با توجه به حجم تولید و مصرف کالاها در مورد هزینه‌های تولید خود تغییرات لازم را اعمال کنند.  لذا هزینه ها بر اساس حجم تولید خود نیز به سه گروه تقسیم می‌شوند:  • هزینه‌های ثابت؛هزینه‌هایی مانند هزینه اجاره کارگاه تولیدی که ارتباط مستقیم با حجم تولید شده ندارند، هزینه های ثابت هستند. این هزینه ها را همواره در حسابداری تولیدی در نظر می‌گیرند. از جمله هزینه‌های ثابت می‌توانیم به حقوق کارمندان نیز اشاره کنیم.  • متغیر؛هزینه هایی که در ارتباط مستقیم با تولید محصولات هستند و در واقع با افزایش تولید محصول این هزینه ها افزایش و با کاهش تولید محصول این هزینه ها نیز کاهش می‌یابد، هزینه های متغیر نام دارند. به عبارتی هزینه‌های متغیر وابسته به مقدار تولید محصول هستند.  • هزینه‌های نیمه متغیر.برخی از هزینه‌ها هم ثابت هستند و هم می توانند متغیر و وابسته به مقدار تولید باشند. این چنین هزینه هایی را نیمه متغیر گویند. مثلا برق مصرفی کارخانه جزء هزینه های نیمه متغیر است. زیرا برقی که برای روشنایی محوطه کارخانه بکار می‌رود مصرف آن تقریبا ثابت است (چه با تولید کم و چه با حجم تولید زیاد) ولی هزینه برق مصرفی ماشین آلات همان کارخانه با تغییر در حجم و میزان تولید محصولات، تغییر می‌کند. لذا هزینه برق مصرفی کارخانه می تواند نیمه متغر باشد.

 

حسابداری صنعتی یک، پیشنیاز صنعتی 2 و  حسابداری صنعتی3 می‌باشد .

 

حسابداری صنعتی مدیریت هزینه ها بر اساس میزان و حجم تولید است. در صورتی که شما کاراموزان و دانشجویان نیاز به فایلهای مقاله و جزوات در این حوزه دارید، می‌توانید به صورت رایگان از این صفحه دانلود نمایید.

 

فایل حسابداری صنعتی 3

 

جزوه (صنعتی 3) با حل مساله به صورت کاملا مرتب و صحیح جهت استفاده شما کاراموزان عزیز ارایه می‌گردد.

 

حسابداری صنعتی سه یکی از کتابهای پر طرفدار حسابداری است جهت آشنایی شما عزیزان جزواتی در این حوزه  منتشر شده که مطالعه بفرمایید و در صورتی که تمایل دارید حسابداری شرکتهای تولیدی را به صورت پروژه ای فرا بگیرید به این لینک مراجعه و کار بر روی یک شرکت تولیدی را به صورت عملی انجام دهید.
بعد از کار بر روی این پروژه اعتماد به نفس شما افزایش و به راحتی در این حوزه می توانید کسب درآمد نمایید. زیرا این پروژه صفر تا صد است و از ابتدای ثبت سند تا مراحل اظهارنامه مالیاتی توضیح و کار را به صورت عملی نشان می دهند.

 

توضیحات کلی فایل

  


نام آموزش جزوه حسابداری صنعتی 
آنچه شما در فایل می بینید عکس جزوه به صورت مرتب، خلاصه و شامل حل مسایل کتاب است
گردآورنده دانشجویان فعال
فایل pdf شما قادر به دانلود فایل از قسمت مربوطه می باشید

 
 حسابداری صنعتی 3

 

جزوه حسابداری صنعتی 3 فایل های ضمیمه

 

دانشگاه پیام نور

 

<i
>


دسترسی دارید

 

جزوه حسابداری صنعتی سه فایل های ضمیمه

 

جمال عادل زاده

 

<i
>


دسترسی دارید

 

صنعتی 3 فایل های ضمیمه

 

جمشید اسکندری

 

<i
>


دسترسی دارید

 

نمونه سوال صنعتی 3 فایل های ضمیمه

 

دانشگاه پیام نور

 

<i
>


دسترسی دارید

 

فایل حسابداری صنعتی 1 و 2

 

در فایل های ضمیمه زیر یک جزوه از صنعتی 1 و 2 استاد آقا محمدی که توسط دانشجو منصور نوری تهیه شده است و همچنین حسابداری‌صنعتی یک تالیف دکتر محمد عرب و تهیه کننده آقای عبدالکریم مقدم را جهت مطالعه و دانلود آوردیم. 

 حسابداری صنعتی 2

 

جزوه صنعتی 2 فایل های ضمیمه

 

استاد آقا محمدی

 

<i
>


دسترسی داریدحسابداری صنعتی 1

 

جزوه حسابداری صنعتی 1 فایل های ضمیمه

 

استاد آقا محمدی

 

<i
>


دسترسی دارید

 

جزوه صنعتی 1 فایل های ضمیمه

 

مولف: دکتر محمد عرب

 

<i
>


دسترسی دارید

 

بیشتر بخوانید:

مقاله حسابداریحسابداری دولتی

دانلود نسخه PDF مقاله

نظرات خود را ثبت نمایید