کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

تاریخ انتشار: 1402/06/08

کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

امروزه هوش مصنوعی (AI) به یک بخش واقعی و رایج از زندگی روزمره ما تبدیل شده است، به خصوص برای بسیاری از مشاغل از جمله حسابداری. هوش مصنوعی پتانسیل بسیار زیادی برای جایگزینی وظایف دستی دارد و با انجام این کار، به رشد انسان ها در جهت نوآوری و خلاقیت کمک می‌کند.

این یک واقعیت است که حسابداری در حال تغییر می‌باشد اما سوال این است که چگونه نوآوری هوش مصنوعی حسابداری را تغییر می دهد، و یک حسابدار برای پیشرفت در این انقلاب دیجیتالی چه کارهایی باید انجام دهد!!؟

برای پیشرفت‌های بزرگ، گاهی لازم است با تغییرات بزرگ همراه شویم.

نمونه هایی از برخی تعاریف دانشمندان مختلف در مورد هوش مصنوعی


- هنر ایجاد ماشین‌هایی که وظایفی را انجام می‌دهند که انجام آن‌ها توسط انسان‌ها نیاز به هوش دارد (کورزویل- 1990)

- مطالعهٔ استعدادهای ذهنی از طریق مدل‌های محاسباتی (کارنیاک و مک درموت - 1985)

- خودکارسازی فعالیت‌هایی که ما آن‌ها را به تفکر انسانی نسبت می‌دهیم. فعالیت‌هایی مثل تصمیم‌گیری، حل مسیله، یادگیری و … (بلمن -1978)

- ماشین‌هایی با فکر و حس تشخیص واقعی (هاگلند-1985)

- یک زمینهٔ تخصصی که به دنبال توضیح و شبیه‌سازی رفتار هوشمندانه به وسیلهٔ فرایندهای رایانه‌ای است (شالکوف -1990).

- مطالعه محاسباتی که درک، استدلال و عمل را توسط ماشین‌ها ممکن می‌سازد (وینستون - 1992).

- توانایی دست یابی به کارایی در حد انسان در همهٔ امور شناختی توسط رایانه (آلن تورینگ – 1950)

- دانش و مهندسی ساخت ماشین‌های هوشمند و به خصوص برنامه‌های رایانه‌ای هوشمند. این نوآوری با وظیفه مشابه استفاده از رایانه‌ها برای فهم چگونگی هوش انسان مرتبط است، اما مجبور نیست خودش را به روش‌هایی محدود کند که بیولوژیکی باشند (جان مک‌کارتی – 1980).

هوش مصنوعی در حسابداری چیست؟


- هوش مصنوعی در حسابداری در درجه اول مربوط به داده ها و تحلیل آنهاست. فناوری‌ها و برنامه‌های مبتنی بر آن مانند یادگیری ماشینی (Machine learning) می‌توانند شیوه‌های جدید و بهبود یافته را در مورد تجزیه و تحلیل داده‌ها برای حسابداری نشان دهند (یادگیری ماشینی مطالعهٔ الگوریتم‌ها و مدل‌های آماری مورد استفاده درسیستم‌های کامپیوتری است که به‌جای استفاده از دستورالعمل‌های واضح، از الگوها و استنباط برای انجام وظایف استفاده می‌کنند).

- هوش مصنوعی با بررسی و تحلیل داده‌ها می‌تواند تقلب، کلاه برداری ها و حسابهای مشکوک را کشف کند. همچنین از سوء استفاده های مالی که به صورت آنلاین انجام می‌شود جلوگیری کند.

- اغلب افراد به دنبال راهی برای عملکرد بهینه و صرفه جویی در وقت هستند. استفاده از ابزارهای مبتنی بر فناوری های جدید که اطلاعات را سازماندهی می‌کند، به بخش حسابداری در یک سازمان کمک می‌کند تا به انجام امور حسابداری و مالی با کمترین میزان خطا سرعت ببخشند.

آیا با وجود این فناوری جدید، حسابداری انسانی نابود می شود؟


تحلیلگران شرایط فعلی را با زمان های مشابه در گذشته مقایسه می کنند. مثلا، در روزهای اولیه‌ی ورود نرم افزار حسابداری، مشاغل حسابداری به شدت تغییر کردند. برخی افراد از این تغییر ترسیدند ولی در واقع این تغییرات همان طور که بسیاری از آن وحشت داشتند، نشان دهنده نابودی و بیکاری حسابداران انسانی نبودند. در عوض، با ورود نرم افزارهای حسابداری این حوزه رشد بسیار خوبی کرد. و نتیجه این فناوری جدید در حسابداری این بود که حسابداران کارهایی با مهارت بالاتر از قبل انجام می دهند. با هوش مصنوعی و اتوماسیون، نیز این امر همچنان صادق است و به حسابدار این امکان را می‌دهد تا به جای انجام امور تکراری روزانه به کسب تجربه بیشتر بپردازد و در جهت پیشرفت، مهارتهای خود را تقویت کند. به عبارت دیگر می توان گفت که با این پدیده جدید تحصیلات و مهارت ها شکل استانداردتری به خود می‌گیرند.

مزایای هوش مصنوعی برای حسابداری


اغلب امور حسابداری از جمله محاسبات ماهانه حقوق و دستمزد، امور بانکداری، حسابرسی و مالیات می‌توانند توسط هوش مصنوعی بطور اتوماتیک انجام شوند و بطور کلی رایج ترین کاربرد آن در حسابداری نجات حسابدار از انجام کارهای تکراری است. برای مثال، سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند وظایفی را که شامل موارد زیر می‌شود، با کمترین خطا انجام دهند:

1- ثبت، تطبیق و گزارش داده ها بدون نیاز به صرف زمان طولانی؛

2- تطبیق حساب و رسیدها؛

3- ایجاد و ارسال فاکتورها از جمله فاکتور خرید و فروش، فاکتور دریافتی و پرداختی و...؛

4- گزارش دقیق هزینه ها و کمک به مدیران مالی جهت پیش بینی وضعیت آینده شرکت؛

5- پیش بینی نیازمندی های وجوه نقد شرکت در آینده؛

6- پیگیری تغییرات قیمت و بررسی و تحلیل داده‌های مالی یک سازمان؛

7- مرتب سازی معاملات؛

8- حسابرسی بی وقفه  و با دقت زیاد

شفاف سازی و بهبود حسابرسی، باعث افزایش بهره‌وری در شرکتها می‌شود.

مزایا و کاربرد هوش مصنوعی در حسابداری

هوش مصنوعی بر اساس الگوریتم‌هایی ساخته شده است که با گذشت زمان بهبود می‌یابند زیرا داده‌های بیشتری به آنها داده می‌شود. علاوه بر این بهبود مستمر، این نوآوری عاری از خطاهای انسانیست و دارای ظرفیت شبانه روزی برای کار است.

در این سیستم هوشمند مدیران حسابداری در هر زمان به امور مالی خود دسترسی دارند و کمتر درگیر استراتژی های پیچیده حسابداری می‌شوند.با هوش مصنوعی می توانید صورت های مالی را با کمترین میزان خطا بررسی کنید، مشکلات و کلاهبرداری های مالی سریعتر شناسایی و به پیشگیری از جرایم مالی کمک می‌شود.

 

آیا هوش مصنوعی جایگزین حسابداران خواهد شد؟


از برخی جهات، اموری که امروزه توسط یک حسابدار معمولی در یک تجارت یا شرکت انجام می شود، می توانند با هوش مصنوعی جایگزین شوند. اما این به این معنا نیست که حسابداران قابل تعویض هستند، فقط ممکن است برخی روشهای موجود در شغل آنها تغییر کند. ایجاد ورودی، جریان تایید، و حتی خدمات حسابرسی و مالیاتی را می‌توان تا حدی توسط «دفاتر حسابداری» یا نرم‌افزار هوش مصنوعی برای وظایف حسابداری انجام داد.

خدمات حسابداری مجازی، از جمله حسابداری هوش مصنوعی، نه تنها یک تهدید بلکه یک فرصت است. در واقع، اکثر شرکت های مالی مدرن و شرکت های حسابداری در حال حاضر از نوعی نرم افزار حسابداری هوش مصنوعی استفاده می کنند.

نرم افزار حسابداری هوش مصنوعی


پلتفرم‌های حسابداری مانند Quickbooks ،Oracle، FreshBooks ،Zoho Books و بسیاری دیگر از پلتفرم ها، روزانه در مشاغل مختلف استفاده می‌شوند. تقریباً همه اینها عضوی از خانواده هوش مصنوعی هستند.

هوش مصنوعی مدیریت و پردازش داده‌ها را که وقت بسیاری از افراد را می‌گیرد، در کمترین زمان انجام می‌دهد. این پلتفرم‌ها می‌توانند مزیت رقابتی بزرگی را برای شرکت‌ها ایجاد کنند.

حسابداران نیز باید این فناوری را فراهم و یاد بگیرند که چگونه از فرصت های آن استفاده کنند.

تاثیر هوش مصنوعی بر حسابداری


در سال 2018، محققان تاثیر رو به رشد کاربردهای هوش مصنوعی را بر توسعه صنعت حسابداری ارزیابی کردند. آنها بیان کردند که این نوآوری جدید این قدرت را دارد که مدل‌های سنتی را زیر پا بگذارد و عصر نوآوری جدیدی را برای صنعت حسابداری آغاز کند.

محققان به این نتیجه می رسند که:


استفاده از هوش مصنوعی در یک سیستم باعث می‌شود حسابداران به کارهای خلاقانه تری روی بیاورند و همین امر ارزش بیشتری را برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

محققان دریافتند که هوش مصنوعی، اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)  و یادگیری ماشینی  (ML) که به صورت پشت سر هم استفاده می شوند، اطلاعات مرتبط بیشتری را تولید می کنند که به مدیران کسب و کارها کمک می کند تا تصمیمات بهتری بگیرند. این فناوری جدید به دور از جایگزینی همه مشاغل حسابداری یا ایجاد تهدیدهای بزرگ برای صنعت، این قدرت را دارد که حسابداری را برای وضعیت بهتر و رو به رشد تغییر دهد.

ChatGPT چگونه بر حسابداری تاثیر می گذارد؟


ChatGPT (چت جی پی تی) یکی از جدیدترین نوآوری‌های هوش مصنوعی است که تمام دنیا را درگیر کرد و این پتانسیل را دارد که نحوه کار حسابداران را تغییر دهد. همچنین منجر به تغییر فرآیندها و عادات آنها در محل کار شود.

این فناوری می تواند به سوالات شما پاسخ های سریعی را ارایه دهد و بسیاری از کارهای تکراری روزانه حسابداری را در محل کار به طور خودکار انجام دهد.

ChatGPT نیز می تواند نکات مفید و ساختارهای فرمولی را در اختیار شما قرار دهد و به حسابداران نیز در ساده سازی فرآیندها و ارایه خدمات به مشتریان بیشتر کمک کند.

آینده حسابداری با ChatGPT


آینده حسابداری با ChatGPT هیجان انگیز، اما نامشخص است.

به زودی، می توان از آن برای پاسخ به سوالات پیچیده مالی استفاده کرد. این امر می تواند به اعضای تیم انسانی اجازه دهد تا روی استراتژی‌های سطح بالا تمرکز کنند. همچنین می تواند به ابزاری ارزشمند برای افرادی که مالیات و برنامه ریزی مالی خود را انجام می دهند تبدیل شود.

فناوری هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است. به عنوان یک حسابدار حرفه ای، این مسیولیت شماست که با مطالعه و ارتقاء مهارت های خود در صدر روندها بمانید و درک کنید که چگونه نوآوری های تکنولوژی جدید مانند ChatGPT می تواند بر حرفه شما تاثیر بگذارد.


ویژگی های حسابداران حرفه ای

چگونه برای هوش مصنوعی در حسابداری آماده شویم؟


شرکت های حسابداری و دپارتمان های حسابداری واکنش های بی شماری نسبت به هوش مصنوعی و پیشرفت های مشابه در فناوری دارند. توصیه کلی این است که باید اجتناب ناپذیر بودن برخی تغییرات عمده در صنعت را در دهه آینده بپذیریم.

بهترین راه برای آماده شدن برای این فناوری و اتوماسیون حسابداری این است که همیشه آماده باشید.

از ادامه تحصیل گرفته تا خودآموزی خودتان، وارد این حلقه شوید. با پذیرش زودهنگام هر فناوری جدید، می توانید خود را در موقعیت فعلی خود غیرقابل جایگزین و برای موقعیتی بهتر و مطلوب تر تلاش کنید. همچنین فرصتی برای درخشش با ایجاد تغییرات معنادار در یک سازمان یا شرکت پیدا می کنید.

سوال متداول


فناوری هایی مانند هوش مصنوعی چه کمکی به حسابداری می‌کند؟

این تکنولوژی جدید می توانند فرآیندهای حسابرسی و مالی را بهبود بخشند. استفاده از ابزارهای مبتنی بر فناوری با سازماندهی اطلاعات، می‌تواند به نسبت زیادی در زمان صرفه‌جویی کند و خطر خطاهای انسانی را در این فرآیندهای مهم کاهش دهد.

در پایان


آینده حسابداری را در آغوش بگیرید.

برای حسابدارانی که مایلند راه را برای رسیدن به این آینده درخشان و با پشتیبانی هوش مصنوعی رهبری کنند، هیچ گزینه بهتری جز توسعه مجموعه ای از مهارت ها فراتر از حسابداری وجود ندارد.

بیشتر بخوانید


بررسی انواع سیستم های هوش مصنوعی در حسابداری


ارزهای دیجیتالی و حسابداری آنها


دانلود نسخه PDF مقاله

نظرات خود را ثبت نمایید