مزایا و معایب دورکاری از دیدگاه کارمندان و کارفرماها

تاریخ انتشار: 1402/06/06

مزایا و معایب دورکاری از دیدگاه کارمندان و کارفرماها

شغل دور کاری شغلی است که امروزه در بین خیلی از افراد و سازمان‌ها مرسوم شده است و افراد مایل هستند بدانند اگر یک کار دورکاری را انتخاب کردند چه مزیت‌ها و معایبی دارد. مطمیناً خواندن این مقاله شما را در این امر کمک فراوانی می‌کند. پس با ما همراه باشید.

در ابتدا بهتر است با مفهوم دورکاری و انواع آن آشنا شوید.

تعریف دورکاری


یک تعریف از شغل دور کاری به این صورت است که افراد کار خود را در منزل یا هر مکان دیگری از راه دور انجام می‌دهند و نیازی به حضور فیزیکی دایم در دفتر رسمی کار نیست.

دور کاری یکی از رایج‌ترین اصطلاحات کاری است که در سال‌های اخیر بیشتر از گذشته در موسسات مطرح‌شده است. دورکاری به شکلی از به‌کارگیری فناوری‌های‌ اطلاعات مانند ارتباطات راه دور اطلاق می‌شود و به‌نوعی حرکت کار به سمت کارکنان، به‌جای حرکت کارکنان به‌سوی کار است. با توجه به جریانات اپیدمیک در دنیا مثل بحران کرونا مفهوم دورکاری در سازمان‌ها بیش از پیش مطرح شد. دور کاران از پست الکترونیکی، تلفن، نمابر و رایانه برای تماس با سازمان خود استفاده می‌کنند (برگرفته از ویکی‌پدیا).

انواع دورکاری


دورکاری به سه دسته تقسیم می‌شود:

گروه اول: در این دسته فرد به‌عنوان کارمند یک سازمان استخدام‌شده، قرارداد می‌بندد و در ساعات اداری باید به‌صورت تمام‌وقت در اختیار آن شرکت باشد اما فعالیت‌ها و پروژه‌ها را به‌صورت کامل در منزل انجام می‌دهد؛ یعنی حضور فیزیکی در محل آن شرکت ندارد.

گروه دوم: فرد به طور کامل در استخدام آن شرکت قرار دارد ولی بعضی روزها را می‌تواند به صورت دورکاری و خارج از شرکت فعالیت کند. حضور در بعضی جلسات برای افرادی که جزء این دسته هستند الزامی است.

گروه سوم: فریلنسرها در این دسته قرار می‌گیرند یعنی به‌صورت پروژه‌ای فعالیت‌هایی را در حوزه تخصص خود انجام می‌دهند و در قبال آن دستمزد مشخصی را که با کارفرما توافق کرده‌اند دریافت می‌کنند. افرادی که قرارداد کاری تمام وقت با شرکت‌ها دارند نیز می‌توانند در اوقات آزاد خود کار فریلنسری قبول کنند.

برای آشنایی بیشتر با فریلنسری مقاله ی  "مهارت متقاعد سازی کارفرما" را مطالعه فرمایید.

مزایا و معایب دورکاری

مزایای دورکاری

 

الف) مزایای دورکاری برای کارفرماها


دورکاری برای کارفرماها مزایای زیادی دارد از جمله:

- صرفه‌جویی در هزینه‌هایی مانند برق، آب، تجهیزات، اجاره مکان و...؛

- کاهش نگرانی‌هایی برای جای پارک ماشین، فضای کاری مناسب، امکانات مربوط به نشستن مانند صندلی‌ها و مبلمان؛

- مدیریت هزینه‌ها و حفظ کارمندان تاثیرگذار؛

- کاهش میزان تعارضات و تنش‌های احتمالی کارمندان در یک مجموعه؛

- امکان استفاده از نیروهای متخصص که مشکل بعد مسافت دارند.

نکته مهمی که در مورد شغل دور کاری وجود دارد این است که افرادی که از چارچوب سازمان خارج می‌شوند یا به عبارتی دورکار می‌شوند برای بهبود و پیشرفت خود تلاش می‌کنند و سعی می‌کنند در کمترین زمان، بیشترین بازدهی را داشته باشند.

ب) مزایای دورکاری برای کارمندان


کار کردن از راه دور برای کارمندان مزایایی دارد از جمله:

- کاهش هزینه‌های رفت و آمد به محل کار؛

- زمان بیشتری برای انجام کارها در اختیار خواهند داشت؛

- بالا رفتن میزان استقلال کارمند؛

- کاهش فشار و استرس در محیط کار؛

- فرصت بیشتری را می‌توانند در کنار خانواده باشند؛

- انعطاف‌پذیری در انجام فعالیت‌ها؛

- ایجاد انعطاف بین زندگی شخصی و کاری؛

- بالا رفتن میزان رضایتمندی کارمندان؛

- کنترل حجم کاری.


دورکاری حسابداری

خانم‌های خانه‌دار و دانشجوها دیگه نگران چی هستید!؟


شغل دور کاری یک فرصت شغلی برابر برای همه‌ی افراد را فراهم کرد. خانم‌های خانه‌دار، دانشجوها، معلولین و افراد دیگری که نمی‌توانند به هر دلیلی به‌راحتی در محیط کار حاضر شوند، از طریق دورکاری این موقعیت برایشان فراهم‌شد تا بتوانند از توانایی‌های خود استفاده کنند و از این راه نیز درآمد زدایی کنند.

سایر مزایای کلی دورکاری


- تمرکز بر نتیجه نهایی کار به‌جای ساعات حضور؛

- ایجاد فرصت‌های شغلی برابر برای افرادی که امکان خروج از خانه را ندارند؛

- برطرف شدن مشکلات حضور و غیاب در محیط کار؛

- کاهش نرخ بیکاری.

دورکاری زنان خانه دار

معایب دورکاری

 

 الف) کارمند


برخی معایب مهم شغل دور کاری از نظر کارمندان عبارت‌اند از:


  • کاهش ارتباطات و تعاملات اجتماعیاز مهم‌ترین معایب شغل دور کاری برای کارمندان، کاهش ارتباطات و تعاملات اجتماعی است مخصوصاً برای افرادی که برونگرا و اجتماعی هستند. بعضی از افراد دوست دارند در محیط کار حضور داشته باشند و بتوانند با بقیه به‌صورت حضوری در ارتباط باشند. این افراد اگر دورکار باشند ممکن است گوشه‌گیر و دچار انزوا شوند.


  • مختلط شدن کار با زندگیگاهی اوقات دورکاری ممکن است باعث شود که تعیین مرزی بین کار و زندگی شخصی دشوار شود. به‌عبارت‌دیگر اینکه در منزل باشید و بخواهید کارهای خانه را تعطیل کنید و پروژه‌های دورکاری‌تان را انجام دهید مقداری ممکن است برای خود و اعضای خانواده سخت باشد. مثلاً وقتی تلفن خانه یا زنگ درب منزل به صدا می‌آید و شما مجبورید پاسخگو باشید یا وقتی‌که فرزند شما به نزد شما می‌آید و...


  • عدم برخورداری از مزایای یک شغل ثابتبعضی از مزایای یک شغل ثابت مانند حق بیمه، حق اولاد، پاداش، عیدی و ...در شغل دور کاری وجود ندارد و همین امر می‌تواند اذیت کننده باشد.

ب) کارفرما


معایب مهم دورکاری از نظر کارفرمایان عبارت‌اند از:


  • کاهش کنترل و نظارت کارمندمدیران از لحاظ اینکه در شغل دور کاری نمی‌توانند کارمند را تحت کنترل خود داشته باشند و به عبارتی تضمین و اعتمادی بر ساعات کار کارمندان ندارند، حساس هستند.


  • مشکل در ارتباط به دلیل عدم حضور کارمندهرچند که تکنولوژی پیشرفت کرده و راه‌های ارتباطی مانند پیامک، تلفن همراه، شبکه‌های مجازی و... راه‌های ارتباطی را آسان‌تر کرده ولی بااین‌حال گاهی مدیران عقیده دارند که حضوری بهتر می‌شود بعضی پیام‌ها را به کارمند خود انتقال دهند.


  • کاهش تعهد و وابستگی فردکارفرمایان گاهی اوقات می‌ترسند که اگر کارمند دورکار باشد میزان تعهد و وابستگی‌اش به سازمان کاهش یابد.

سایر معایب دورکاری


- نیاز به یک سرمایه برای فراهم کردن بستر مناسب جهت شغل دورکاری در منزل (برای برخی از مشاغل)؛

- عدم آمادگی سازمان‌ها برای دورکاری و تغییر فرهنگ در سازمان؛

- وفادار نبودن بعضی از کارمندان دورکار به سازمان؛

- نیاز به امنیت اطلاعات.

جمع‌بندی


دورکاری از سال‌ها قبل وجود داشته ولی به دلیل پیشرفت تکنولوژی و همچنین با همه‌گیر شدن بیماری کرونا در کشورها و قرنطینگی افراد، میل به شغل دور کاری در افراد بیشتر از قبل مشاهده شد. در این مقاله سعی شد مهم‌ترین مزایا و معایب دورکاری را برای شما بیان کنیم تا با دید بازتری مشاغل دورکاری را انتخاب کنید.

برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌ی " تفاوت‌های شغل کارمندی با فریلنسری" را هم ببینید شاید نظرتان عوض شد و شغل کارمندی را به‌جای شغل دور کاری انتخاب کردید.

بیشتر بخوانید:

 شغل کارمندی یا فریلنسری؟


دانلود نسخه PDF مقاله

نظرات خود را ثبت نمایید