حصین حاسب اصفهان
حصین حاسب اصفهان
,

پایه سنوات (فرمول محاسبه + جدول پایه سنوات)

پایه سنوات کارگران

فهرست مطالب

در دنیای امروز که همواره با افزایش قیمتها مواجه هستیم مشکلات زیادی روبه روی قشر کارگر و کارمند است. مزایایی مانند پایه سنوات، حق اولاد، حق مسکن و…تا حدودی در جهت تسهیل زندگی آنها در نظر گرفته می شود. در این مقاله قصد داریم در مورد سنوات و محاسبه آن صحبت کنیم.

تعریف پایه سنوات

مبلغی که به صورت ماهانه به حداقل حقوق کارگرانی که بیش از یک سال مشغول به کار باشند، داده می‌شود، پایه سنوات نام دارد.

پایه‌سنوات ‌‌‌به چه شخصی تعلق می گیرد؟

شخصی که حداقل یکسال در آخرین کارگاه مشغول به کار باشد. یعنی از سال دوم اشتغال او در آن کارگاه ، سنوات به او پرداخت می شود. طبق قانون کارفرمایان نباید بین افرادی که قرارداد رسمی دارند و قراردادهای غیر رسمی تفاوتی قائل شوند و به هر دو سنوات تعلق می گیرد.

قانون پایه سنوات در چه سالی مطرح شد؟

این قانون در ابتدای سال ۷۰ در مجلس مطرح شد و از طرف شورای عالی کار ، به عنوان جبران کمبود حقوق به کارگران با حداقل دستمزد داده شد.

پایه سنوات کارگران

فرمول محاسبه پایه سنوات -۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ میزان سنوات به صورت زیر محاسبه می شود:

(تعداد روزهای کاری ماه×۷۰,۰۰۰) + حقوق پایه ماهانه اعلام‌شده در سال جاری =حقوق ماهانه در سال دوم

عدد ۷۰،۰۰۰ در فرمول بالا از کجا آمده است؟

توجه کنید که مبلغ نرخ سنوات در سال ۱۴۰۱ برابر ۷۰.۰۰۰ ریال می‌باشد.

بر اساس جدولی که وزارت کار منتشر کرد و طبق گروه بندی مشاغل، کارگران می‌توانند سنوات خود را به شرط  سابقه کار یکساله،دریافت کنند.

جدول پایه سنوات روزانه

مبالغ در سمت چپ جدول بر اساس ریال است و هر سال طبق جدول زیر سنوات محاسبه می شود

سال پایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سنوات روزانه
۱۳۶۹ ، ۱۳۷۰، ۱۳۷۱، ۱۳۷۲ و ۱۳۷۳ ۶۰
۱۳۷۴ ۱۰۵
۱۳۷۵ ۱۲۵
۱۳۷۶ ۱۲۵
۱۳۷۷ ۱۵۰
۱۳۷۸ ۲۱۰
۱۳۷۹ ۳۸۰
۱۳۸۰ ۴۷۰
۱۳۸۱ ۵۸۰
۱۳۸۲ ۷۱۰
۱۳۸۳ ۹۰۰
۱۳۸۴ ۱۰۲۰
۱۳۸۵، ۱۳۸۶، ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ ۱۲۵۰
۱۳۸۹ ۲۰۰۰
۱۳۹۰ ۲۰۰۰
۱۳۹۱ ۲۵۰۰
۱۳۹۲ ۳۰۰۰
۱۳۹۳ ۵۰۰۰
۱۳۹۴ ۱۰۰۰۰
۱۳۹۵ ۱۰۰۰۰
۱۳۹۶ ۱۷۰۰۰
۱۳۹۷ ۱۷۰۰۰
۱۳۹۸ ۲۳۳۳۳
تا قبل از تیر ماه ۹۹ ۵۸۳۳۳
بعد از تیرماه ۹۹ ۳۳۳۳۳
۱۴۰۰ ۴۶۶۶۶
۱۴۰۱ ۷۰۰۰۰

فرق پایه سنوات و حق سنوات

در پایان خدمت باید مبلغی به کارگر پرداخت شود در واقع باید پایان فراغت از کارشان مثلا زمان بازنشستگی ، از کار افتادگی ، فوت و یا استعفاء و.. این مبلغ  رو که مربوط به حق سنوات هست معادل یک ماه آخرین مزد ثابت دریافتی به تعداد سالهایی که کار کرده به کارگر پرداخت شود.

توجه کنید که پایه سنوات را به عنوان یک کمک هزینه به میزان پایه حقوق به کارگران می‌دهند که معمولا با حداقل دستمزد جمع و به کارگر پرداخت می شود . در واقع یک هزینه جانبی دستمزد است و تغییر میزان سالانه آن ارتباطی با افزایش دستمزد ندارد.

نکاتی از سنوات که در بخشنامه شورای عالی کار ذکر شده

– تعویض کارفرما به پایه سنوات ربطی ندارد و کارفرمای جدید نیز باید سنوات کارگرانی را که یک سال است مشغول به کارند بپردازد.

– کارگران فصلی نیز با توجه به میزان کارکرد شان سنوات می گیرند و برای محاسبه این میزان سنوات باید به تبصره‌هایی که در این زمینه هست مراجعه کنید.

– در سال  ۹۹ میزان پایه‌ی سنوات ۳۳۳۳۳ ریال بود که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور و در پایان سال به آنان تقدیم می شد.

– در سال  ۱۴۰۰ میزان پایه‌ی سنوات ۴۶۶۶۶ ریال بود که به صورت روزانه به حساب کارگران منظور می شد.

– و در سال ۱۴۰۱ به صورت روزانه ۷۰۰۰۰ ریال و ماهانه  ۲۱۰۰۰۰۰  ریال است.

– اگر سال ۱۴۰۰ چهارمین سال کار یک کارگر باشد علاوه بر سنوات این سال مبلغ سالهای دیگر نیز به حساب او به صورت تصاعدی منظور می‌شود.

۳ نکته مهم:

۱- سنوات شامل دانشجوها و دانش‌آموزانی که مشاغل تابستانی دارند نمی‌شود.

۲- پایه سنوات پس از تکمیل یک سال سابقه کار در کارگاه به کارگر تعلق می گیرد. یعنی از شروع سال کاری دوم نه سال تقویمی.

۳- اگر بیش از یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی گذشته باشد مجددا سنوات همان سال تعلق می گیرد. به عبارت دیگر با تکمیل هر سال سابقه (ابتدای سال کاری دوم، ابتدای سال کاری سوم و …. ) سنوات همان سال به کارگر پرداخت می شود.

کارگران با قرارداد موقت از لحاظ نحوه پرداخت به دو دوره تقسیم می شوند:

دوره اشتغال سال ۱۳۹۲ و قبل از آن

دوره سال ۱۳۹۳ و بعد از آن

تا قبل از سال ۹۲ کارگران قرارداد موقت که در پایان قرارداد کار، سنوات خود را تسویه حساب کرده بودند سابقه کار از لحاظ پرداخت پایه سنوات از ابتدای قرارداد جدید حساب می شد.

از تصویب بخشنامه مزد ۹۳ که از لحاظ محاسبه سابقه کار برای سنوات به سال ۹۲ برمی گردد به بعد، سابقه کار در کارگاه ملاک عمل قرار گرفته است. به تمام کارگرها حتی کارگرهای قرارداد کار موقت که در کارگاه سابقه بیش از یک سال داشته باشند یا از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان یکسال گذشته باشد سنوات تعلق می گیرد اعم از اینکه این کارگران در پایان قراردادهای موقت سنوات و پایان کار خود را تسویه کرده باشند یا نه.

پایه سنوات تجمیعی

وقتی که سابقه کار یک نفر در یک کارگاه بیش از دو سال شده و وارد سال سوم شود، پایه سنوات سال دوم (پایه سنوات از ابتدای سال دوم به فرد کارگر پرداخت می شود) به پایه سنوات سال جاری اضافه می شود. به عبارت دیگر، با افزایش سابقه در یک کارگاه مبلغ  به صورت تجمیعی زیاد می شود در این صورت فرمول محاسبه  هرسال برای سال بعد از فرمول زیر به دست می آید:

 سنوات تجمیعی سال جاری=

 سنوات سال جاری+(درصد افزایش سایر سطوح مزدی*پایه سنوات سال قبل)

که به آن پایه سنوات تجمیعی می گویند.

توجه کنید که در قانون کار به طور صریح اصطلاح پایه سنوات تجمیعی وجود ندارد.

با توجه به اینکه پایه سنوات کارگران در سال های گذشته ابتدا باید به میزان درصد افزایش مزد سال جدید افزایش یابد و  سپس با  سنوات سال جاری جمع شوند، لذا به دلیل جمع شدن سنوات سال های گذشته و انباشته شدن آن روی هم، به پایه سنوات بیش از دو سال سابقه کار پایه سنوات تجمیعی می گویند.

پایه سنوات تجمیعی کارگران

سوالات متداول

۱- افرادی که استعفا دادند سنوات به آنها تعلق می گیرد؟

بله. افرادی که استعفا دادند و شغل خود را ترک می‌کنند نیز سنوات به آن‌ها تعلق می گیرد. اما اگر سابقه فرد کمتر از یک سال باشد، میزان مبلغ پرداختی بر اساس میزان کارکرد و روزهای فعالیت او محاسبه و پرداخت می شود.

۲- برای دریافت پایه سنوات، چند سال سابقه لازم است؟

حداقل سابقه لازم یک سال کاری است. مثلا کارگری که از ابتدای فرودین سال ۱۳۹۸ مشغول به کار شده است در ابتدای فروردین سال ۱۳۹۹ مشمول دریافت خواهد بود یا فردی که در ابتدای تیر ماه  ۱۳۹۷ مشغول به کار شد در ابتدای تیرماه ۱۳۹۸ مشمول دریافت سنوات می شود.

۳- آیا ذکر عبارت  سنوات تجمیعی در قرارداد کار و یا فیش حقوقی لازم است؟

لازم نیست اما درج آن ، پرداخت سنوات سال های گذشته را به بیننده ی حقوق و مزایای کارگر  یادآور می شود.

سوال یکی از کارآموزان دوره های سایت

اگر فردی بیش از یکسال سابقه داشته باشه مثلا دو سال . ۲ تا پایه سنوات به پایه حقوق روزانه جمع میشه یا نه ؟ اینطور است که بیش از یکسال اگه بود یه دونه پایه سنوات بیشتر باهاش جمع نمیشه ؟

پایه سنوات هر سال به مزد ثابت سال بعد اضافه میشود . مثلا اگر ۱۰ سال سابقه کار داشته باشیم  سنوات سالهای گذشته به مزد ثابت و  سنوات سال ۱۴۰۱ اضافه میشود . و به همین ترتیب .

سخن آخر

همان طور که اشاره شد پایه سنوات جنبه ی حمایتی برای کارگر دارد و پرداخت به موقع آن می تواند انگیزه کارگر را در ادامه ی کار خود تقویت کند. ضمن اینکه دلیل دیگر پرداخت آن، ایجاد تمایز بین کارگران باسابقه و کارگران تازه‌کار است.

بیشتر بخوانید: عیدی و سنوات ۱۴۰۲

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید