محاسبه مالیات بر ارزش افزوده با نرخ 10 درصد به ‌موجب قانون بودجه سال 1403 می باشد

تاریخ انتشار: 1403/01/06

محاسبه مالیات بر ارزش افزوده با نرخ 10 درصد به ‌موجب قانون بودجه سال 1403 می باشد

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دفتر روابط عمومی و فرهنگسازی مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به مطلب سایت خبری تابناک مورخ 5 فروردین 1403 با عنوان «اولین تنبیه سازمان امور مالیاتی در جهت تعمیق رکود تولید و کاهش رفاه مردم» اعلام کرد: بنا به اصل 51 قانون اساسی، هیچ نوع مالیات وضع نمی شود مگر به موجب قانون، موارد معافیت و بخشودگی و تخفیف مالیاتی به موجب قانون مشخص می شود. بنابراین با عنایت به بند «ر» تبصره 6 قانون بودجه سال 1403، نرخ مالیات بر ارزش افزوده موضوع ماده (7) قانون مالیات بر ارزش افزوده به میزان یک واحد درصد (از 9 درصد به 10 درصد) ، به عنوان سهم دولت افزایش می یابد.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان امور مالیاتی، به ‌موجب قانون بودجه سال 1403 کل کشور و به منظور تامین منابع لازم برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان لشکری، کشوری و صندوق فولاد، نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای سال 1403 به میزان یک واحد درصد افزایش یافته است.

گفتنی است مودیان مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده در موارد عرضه کالا و خدمات مشمول (به استثنای کالاهای خاص موضوع ماده (26) قانون مالیات بر ارزش افزوده که دارای نرخ های جداگانه ای می باشند)، مکلف اند از ابتدای سالجاری و در زمان صدور صورتحساب مالیات و عوارض ارزش افزوده را به نرخ ده (10) درصد در صورتحساب درج و از خریدار دریافت نمایند.

دانلود نسخه PDF خبر

نظرات خود را ثبت نمایید