اولویت‌‌های سازمان امور مالیاتی در سال 1403- منافع کلان اجتماعی در مالیات ستانی عادلانه و هوشمند است

تاریخ انتشار: 1402/12/20

اولویت‌‌های سازمان امور مالیاتی در سال 1403- منافع کلان اجتماعی در مالیات ستانی عادلانه و هوشمند است

به گزارش شادا، سید احسان خاندوزی طی سخنانی در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی سراسر کشور با بیان اینکه، من از ابتدای ورود به وزارت اقتصاد، دو کلید واژه مالیات ستانی "عادلانه" و "هوشمند" را، سرلوحه سازمان امور مالیاتی اعلام کرده ام، اظهار داشت: میزان دوری و نزدیکی ما به این دو هدف، نشان میدهد چقدر در ایفای مسیولیتی که بر عهده مان گذاشته شده است، موفق عمل کرده ایم.

وزیر اقتصاد با تشریح پیامدهای فاصله گرفتن از رویکرد عدالت طلبانه در مالیات ستانی بر اقتصاد کلان کشور عنوان داشت: پیامد های مثبت اصلاح رویه ها در سازمان امور مالیاتی، بسیار فراتر از خود سازمان و حتی وزارت اقتصاد است.

وی خطاب به مدیران مالیاتی تاکید کرد: شما در یک نقطه کانونی مهم در اصلاح اقتصادی کشور ایستاده اید و شان و اثرگذاری شما، خیلی بالاتر از این است که به خودتان بعنوان یکی از دستگاه های تابعه وزارت اقتصاد در گوشه ای از کشور نگاه کنید.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: اصلاح امور کشور در گروی این است که رابطه مالیات گیرنده و مالیات دهنده با یکدیگر، اصلاح شود.

خاندوزی با اشاره به هجمه رسانه ای به وزارت اقتصاد درباره مالیات و القاب اینکه فشار فراتر از طاقت بر بخش هایی از جامعه وارد می‌آورد، گفت: باید طوری در انتقال گزارش عملکرد سازمان امور مالیاتی به مردم و جا انداختن فلسفه مالیات ستانی عمل کنیم که مردم اقناع شوند، گرفتن مالیات (با رعایت شروط هوشمندی و عدالت) دارای منافع کلان اجتماعی است.

وزیر اقتصاد در ادامه، دستور کار شماره یک سازمان امور مالیاتی در سال 1403 را، راه اندازی کامل سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی در روز های آغازین بهار به شکلی عنوان کرد که بتوان به مجموعه اطلاعات موجود در سامانه اعتماد کامل و صد در صدی کرد.

وی تمرکز سازمان امور مالیاتی بر پرونده های بزرگ را دستور کار دیگر این سازمان در سال آینده عنوان و تصریح کرد: اگر می خواهیم ممیز و سر ممیز بر پرونده ای بگماریم، باید آنها را مسیول پرونده های ریسکی و بزرگ کنیم.

وزیر اقتصاد گفت: این که توان و تمرکز ممیزان ما، عمدتا معطوف به پرونده های بزرگ و دارای ریسک بالا شود، اتفاق مبارکی است که هر چقدر سریع تر محقق شود، بیشتر از هدر رفت انرژی سازمان امور مالیاتی جلوگیری می کند.

خاندوزی با تاکید بر ضرورت اصلاح رویه‌ها برای جلوگیری از سوء استفاده سودجویان و فراریان مالیاتی از فرصت اعتراض تصریح کرد: نیازمند حکم قانونی هستیم که جز کسانی که حق شان است، اقدام به شکایت نکنند.

خاندوزی تصریح کرد: بنای همین است که اگر واقعا به کسی، در هر مرحله ای بی عدالتی صورت گرفت، رسیدگی کنیم و مالیات عادلانه از او گرفته شود.

وی خواستار تدوین لایحه ای در همین ارتباط و به منظور جلوگیری از سواستفاده عده ای، از فرجه های قانونی رسیدگی به اعتراضات مالیاتی شد تا در قالب یک فوریت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود.

وزیر اقتصاد با طرح موضوع "شرکت" ها گفت: بخشی از سیستمی کردن موضوع اخذ مالیات، بر میگردد به اینکه از ظرفیتی که سامانه ای مثل "جام" ایجاد کرده، بتوانیم در مورد شرکت های متوسط و بزرگ خودمان استفاده کنیم و آنها باید بدانند، هیچ شرکتی بدون صورت مالی حسابرسی شده، در سازمان مالیاتی جایی ندارد.

وی تصریح کرد: برای سال 1403 تمام شرکت های متوسط و بزرگ، باید کاملا توجیه شوند که تنها اگر اطلاعات مالی خود را در سامانه جام درج کرده باشند، ما به پرونده مالیاتی آنها ورود خواهیم کرد.

خاندوزی این موضوع را نیز از جمله دستور کارهای سازمان امور مالیاتی در سال آینده خواند.

وزیر اقتصاد محصور شدن رسیدگی حضوری و فیزیکی به داخل سازمان امور مالیاتی را یکی دیگر از موارد مهم برای سال آینده عنوان کرد و گفت: باید مقدمات این کار را هم فراهم کنید تا مرجعیت کار را به خود ادارات کل مالیاتی برگردانیم و هر ابلاغ توسط سازمان و ارایه مستندات و ... باید داخل ساختمان سازمان امور مالیاتی، و نه جایی دیگر اتفاق بیافتد.

خاندوزی "داده کاوی" را یکی دیگر از موضوعات مهم برای سازمان امور مالیاتی در سال 1403 خواند و با اشاره به ورود تعداد 10 میلیارد رکورد در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی، اظهار داشت: این امکان را پیشینیان شما در سازمان نداشتند ولی الان خوشبختانه همگرایی بین اضلاع و اجزاء اقتصادی دولت و بانک مرکزی و وزارت اقتصاد، به نحوی است که می توانیم از هم افزایی این سامانه ها استفاده کنیم.

وی گفت: ما حتما نیازمند این هستیم که در وهله اول نسبت به جذب نیرو های نخبه ای که امکان استفاده از اطلاعات سیتمی شده را دارند اقدام کنید و در وهله بعد، از مساعی سایر دانشگاه ها و اندیشکده ها که می توانند از اطلاعات موجود برای تدوین الگوریتم های شناسایی فرازهای مالیاتی با شما همکاری کنند، استفاده نمایید.

وزیر اقتصاد در ادامه گفت: من قبلا هم خواسته بودم نسبت به استقرار صندلی ثابتی برای مشاوره مالیاتی در ساختمان های ادارات کل مالیاتی، اقدام شود که خوشبختانه اقدامات خوبی هم صورت گرفته اما باید کامل شود.

وی تصریح کرد: این دست اقدامات، خیلی کمک می کند به اینکه وجهه هدایتی و گره گشایی سازمان امور مالیاتی تقویت شود.

وزیر اقتصاد در خاتمه با قدردانی و تشکر از تلاش، همت و اقدامات سازمان امور مالیاتی در سال گذشته، اظهار داشت: عملکرد سازمان امور مالیاتی نشان میدهد، سازمانی پیشرو است که به استقبال تغییر و تحولات آتی می‌رود و توانسته، خیلی حرف و حدیث ها که قدیم در مورد کم کاری و کند بود آن می‌زدند را خنثی کند.

دانلود نسخه PDF خبر

نظرات خود را ثبت نمایید