ساده سازی و تسهیل تکالیف مودیان با اجرای تبصره ماده 100

تاریخ انتشار: 1403/02/14

ساده سازی و تسهیل تکالیف مودیان با اجرای تبصره ماده 100

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر سید محمد هادی سبحانیان رییس‌کل سازمان امور مالیاتی در نشست مشترک با اعضای اتاق اصناف تهران، با بیان اینکه رویکرد نظام مالیاتی تعامل حداکثری و تسهیل تکالیف مودیان مالیاتی است، گفت: با افزایش سقف تبصره ماده 100 تا سقف 18 میلیارد تومان گام بلندی در این راستا برداشته شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از تولید اظهارنامه تعاملی برای مودیان مالیاتی با مجموع فروش بالای 18 میلیارد تومان خبر داد و بیان داشت: مودیان مالیاتی که اظهارنامه تعاملی را بپذیرند جزء مودیان کم ریسک شناخته خواهند شد و در فرایند رسیدگی قرار نمی گیرند.

دکتر سبحانیان با بیان حضور ده برابری مدیران و کارشناسان مالیاتی در بین اصناف و بازاریان در سال گذشته، اظهار داشت: میزهای خدمت که در ادارات کل مالیاتی سراسر کشور برگزار می شود هم به حل و فصل بسیاری از مسایل و دغدغه های مالیاتی اصناف منجر شده است و هم همگرایی و همدلی نظام مالیاتی و اصناف را بیشتر کرده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تفاهم با اصناف را از راهبرد‌های اصلی نظام مالیاتی دانست و بیان داشت: تبصره 100 نمونه بارز رویکرد ساده سازی و عادلانه شدن نظام مالیاتی است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی، ساده سازی قوانین، تسهیل تکالیف مودیان و عادلانه شدن نظام مالیاتی را رویکردهای اصلی نظام مالیاتی در فصل مالیاتی خرداد و تیرماه دانست و گفت: اجرای تبصره ماده 100 نمونه بارز و عملیاتی رویکرد تسهیل تکالیف و عادلانه شدن نظام مالیاتی است.

دکتر سبحانیان ادامه داد: در جهت اجرای رویکرد ساده سازی و عادلانه شدن نظام مالیاتی اقداماتی از جمله، اجرای تبصره ماده 100، افزایش سقف مالیات ها، افزایش در نصاب گروه های 1و 2 و 3، اشراف اطلاعاتی، تولید اظهارنامه برآوردی و توزیع بار مالیاتی بین همه مودیان به طور عادلانه در دستور کار سازمان امور مالیاتی می باشد.

وی تصریح کرد: میزان سقف شمولیت اعمال حکم تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم به 150 برابر میزان معافیت موضوع ماده 84 افزایش پیدا کرد که این عدد معادل 18 میلیارد تومان است و این کمک خواهد کرد که عمده مودیان صاحبان مشاغل ما بتوانند از ظرفیت تبصره ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم استفاده کنند و مالیات خودشان را به صورت مقطوع پرداخت کنند.

در ادامه این نشست حمیدرضا رستگارپور رییس اتاق اصناف تهران نیز، برگزاری میزهای خدمت سازمان امور مالیاتی در سراسر کشور را اقدامی مهم برای نزدیکی هر چه بیشتر نظام مالیاتی و اصناف و حل و فصل مسایل مالیاتی کسبه و بازاریان دانست و ابراز امیدواری کرد برگزاری این میزهای خدمت در سال‌جاری تداوم داشته باشد.

رییس اتاق اصناف تهران با یادآوری شعار سال و لزوم مردمی سازی اقتصاد، استفاده حداکثری از تبصره ماده 100 و فراهم کردن شرایط برای استفاده مودیان از این ظرفیت قانونی را خواسته اتاق اصناف و مودیان مالیاتی دانست.

رستگارپور با بیان اینکه، دستیابی نظام مالیاتی به راهبرد تسهیل تکالیف، ساده سازی قوانین و عادلانه شدن پرداخت مالیات منوط به ارتباط نزدیک نظام مالیاتی و مودیان مالیاتی است، گفت: بخش مهمی از مردمی شدن اقتصاد نیز با رفع دغدغه مودیان و ساده‌سازی انجام تکالیف با اجرای تبصره ماده 100 محقق می شود. 

گفتنی است در این نشست، اعضای اتاق اصناف به بیان دیدگاه ها و نظرات خود گرداختند و آخرین وضعیت تبصره ماده 100 و اظهارنامه مالیاتی، تشریح نحوه محاسبه مالیات، سازوکار‌های بارگذاری فرم تبصره مذکور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و تدابیر لازم برای حل و فصل آن‌ها اتخاذ گردید.

دانلود نسخه PDF خبر

نظرات خود را ثبت نمایید