اطلاعیه مهم سازمان امور مالیاتی کشور درباره برون‌سپاری فعالیت‌های مالیاتی

تاریخ انتشار: 1402/12/19

اطلاعیه مهم سازمان امور مالیاتی کشور درباره برون‌سپاری فعالیت‌های مالیاتی

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، برون‌سپاری فعالیت‌های سازمانی سازمان امور مالیاتی کشور که با هدف ارتقا بهره‌وری نظام مالیاتی و افزایش کارآمدی آن صورت می‌گیرد شامل واگذاری تمام یا بخشی از فعالیت‌های سازمانی قابل واگذاری به بخش غیردولتی واجد صلاحیت است. این اقدام موجب آسان‌تر شدن انجام امور مودیان، افزایش کارایی و کاهش هزینه‌های وصول مالیات می‌شود که دقت، سرعت و کیفیت بالاتر در انجام امور مالیاتی را به دنبال دارد.

بر اساس این شیوه‌نامه که در 4 فصل و 17 ماده تهیه و تدوین شده سازمان امور مالیاتی کشور اجازه دارد به ‌منظور تسهیل در انجام امور مالیاتی مودیان، قسمتی از فعالیت‌های خود به‌استثنای تشخیص و تعیین ماخذ مالیات، دادرسی مالیاتی و عملیات اجرایی وصول مالیات را با لحاظ شرایط و ضوابط خاص به بخش غیردولتی واگذار کند.

منظور از بخش غیردولتی، «اشخاص حقوقی خصوصی و تعاونی و موسسات عمومی غیردولتی یا مجامع حرفه‌ای و تشکل‌‌های صنفی» هستند که طبق قانون تشکیل شده‌اند. «اشخاص حقیقی یا حقوقی تحت نظارت بخش غیردولتی» که در قالب «دفاتر یا باجه» و با داشتن مجوزهای قانونی فعالیت می‌کنند نیز جزء بخش غیردولتی محسوب می‌شوند. این اشخاص با تنظیم تفاهم‌نامه یا گرفتن تاییدیه از سازمان امور مالیاتی، مجاز به ارایه خدمات مالیاتی برون‌سپاری شده خواهند بود.

لازم به ذکر است دریافت تاییدیه فعالیت برای ارایه خدمات مالیاتی منوط به دارا بودن فضای کاری و امکانات اداری و پرسنلی مناسب، دارا بودن مجوز فعالیت کسب یا کار معتبر از مراجع ذی‌ربط، ثبت‌نام در نظام مالیاتی و ارایه مفاصا حساب مالیاتی و جلب همکاری کاربران آموزش دیده و داشتن مسیول فنی است.

شناسایی و واحدیابی مودیان؛ ابلاغ اوراق مالیاتی؛ تدوین محتوای آموزشی، برگزاری دوره‌های آموزشی، ارایه خدمات مشاوره مالیاتی به مودیان در محل ادارات کل امور مالیاتی و اجرای قرار کارشناسی هییت‌های حل اختلاف مالیاتی از جمله فعالیت‌های قابل واگذاری به بخش غیردولتی هستند که به فعالیت‌های گروه اول موسوم‌اند. با توجه به پیچیدگی‌های قانونی این فعالیت‌ها، تمامی آنها ( به استثناء ابلاغ الکترونیکی) صرفاً توسط مشاوران رسمی مالیاتی قابل ارایه هستند.

مواردی همچون ثبت‌نام مودیان در نظام مالیاتی، انجام فعالیت‌های مربوط به فرآیندهای دریافت و ثبت انواع اظهارنامه‌های مالیاتی، دریافت فهرست‌‌های مربوط به مالیات بر درآمد حقوق و مالیات‌های تکلیفی، انجام فعالیت‌های لازم به منظور واریز بدهی‌های مالیاتی و عوارض مربوط، اخذ گواهی‌ها و مفاصاحساب‌های مالیاتی از طریق سامانه‌‌های مالیاتی و تسلیم به مودی و آموزش، پاسخگویی و ارایه مشاوره مالیاتی از دیگر فعالیت‌های قابل واگذاری هستند که فعالیت‌های گروه دوم نامیده می‌شوند.

گفتنی است ارایه این خدمات به مودیان توسط کاربران آموزش دیده در دفاتر و باجه‌های بخش غیردولتی که شرایط لازم را تامین کنند و تاییدیه سازمان امور مالیاتی را گرفته باشند، امکان‌پذیر است. این دفاتر برای ارایه خدمات مذکور، علاوه بر کاربران آموزش دیده  باید از حضور یک نفر مسیول فنی مالیاتی نیز استفاده نمایند.

برای دریافت بخشنامه برون‌سپاری فعالیت‌های مالیاتی اینجا و پیوست آن اینجا کلیک کنید.

دانلود نسخه PDF خبر

نظرات خود را ثبت نمایید