پایانه‌های فروشگاهی ارزش افزوده در یونان

تاریخ انتشار: 1402/12/19

پایانه‌های فروشگاهی ارزش افزوده در یونان

«دایره‌ی مستقل درآمدهای عمومی» (سازمان مالیاتی) جمهوری یونان اعلام کرده است که از 6 ژوین 2020، همه‌ی تراکنش‌های نقدی مشاغل خُرد باید در پایانه‌های الکترونیک ارزش افزوده ثبت شوند.

پایانه‌های ارزش افزوده‌ی به‌ثبت‌رسیده (تاییدشده)، هر تراکنش مالی را درلحظه به مسوولان مالیاتی، با هدف بالابردن کمی و کیفی فرایند گزارش مالیاتی و کاهش یا حذف تراکنش‌های نقدی گزارش‌نشده، ارسال می‌کنند. پایانه‌های فروشگاهی ارزش افزوده عموما داده‌های تراکنش‌ها را به‌صورت برخط (آنلاین) و آنی به «درگاه سازمان مالیاتی» (تَکسیس‌نت) می‌فرستد؛ اما می‌تواند به‌شیوه‌ی بارگذاری یکجای تراکنش‌های روزانه نیز عمل کند. همه‌ی فاکتورها و رسیدهای صادرشده دارای یک کیو-آر کد منحصربه‌خود هستند.

سازمان مالیاتی یونان اخیرا سامانه‌یی را با نام «قرعه‌کشی فاکتورهای ارزش افزوده» راه‌اندازی کرده است که در آن مشتریان می‌توانند پس از ثبت‌نام و قید شماره‌های درج‌شده برروی فاکتور، جوایزی را ازآن خود کنند.

در جریان این فرایند، مسوولان ادارات مالیاتی گزارش تراکنش‌های نقدی را به منظور دسترسی به الگوهای خریدوفروش و تطبیق فاکتورها و رسیدها با اظهارنامه‌های ارزش افزوده، بررسی می‌کنند. سازمان مالیاتی یونان اکنون درحال نصب و راه‌اندازی سامانه‌های «گزارش فاکتورهای الکترونیک برخط» و «دفترکل برخط ارزش افزوده» می‌باشد.

شایان ذکر است که بسیاری از کشورهای دیگر اروپایی نیز انواع مختلف پایانه‌های فروشگاهی الکترونیک را راه‌اندازی کرده‌اند که از این میان می‌توان به اسلواکی، سوید، مجارستان، بلژیک، اتریش، فرانسه، ایتالیا و جمهوری چک اشاره کرد.

مترجم: شاهین کرمپور (دفتر روابط‌عمومی و فرهنگ‌سازی مالیاتی)

دانلود نسخه PDF خبر

نظرات خود را ثبت نمایید