عزم بین‌المللی برای دریافت حداقل مالیات از میلیونرهای جهان

تاریخ انتشار: 1402/12/19

عزم بین‌المللی برای دریافت حداقل مالیات از میلیونرهای جهان

به گزارش رسانه مالیاتی ایران به نقل از پایگاه خبری تابناک، گروه تحقیقاتی دیده‌بان مالیات اتحادیه اروپا برآورد کرده است چنانچه با دریافت حداقل مالیات از میلیونرهای جهان نسبت به مهار بین‌المللی فرار مالیاتی اقدام شود بالغ بر 250 میلیارد دلار درآمد مالیاتی محقق خواهد شد.

به گفته دیده‌بان مالیات اتحادیه اروپا دولت‌ها باید با تعیین حداقل مالیات برای میلیونر‌های جهان جبهه جدیدی برای مهار بین‌المللی فرار مالیاتی ایجاد کنند زیرا این حداقل مالیات مبلغی برابر 250 میلیارد دلار است و این مبلغ فقط معادل 2 درصد از ثروت حدود 13 هزار میلیارد دلاری است که در اختیار 2 هزار و 700 میلیاردر در سطح جهان قرار دارد.

نکته قابل توجه این است که این گروه در گزارش فرار مالیاتی جهانی خود برای سال 2024 اعلام کرده است که در حال حاضر مالیات شخصی موثر میلیاردر‌ها اغلب بسیار کمتر از آن چیزی است که مالیات‌دهندگان دیگر می‌پردازند. براساس تخمین‌های این گروه، مالیات شخصی میلیاردر‌ها در آمریکا نزدیک به 0.5 درصد و در فرانسه که نرخ مالیات بالایی دارد نزدیک به صفر است.

علت این امر هم پنهان کردن ثروت این قبیل افراد در قالب شرکت‌های کاغذی برای فرار از پرداخت مالیات عنوان شده است. این شرکت‌ها که به آنها شرکت‌های صوری هم گفته می‌شود شرکت‌هایی هستند که فقط روی کاغذ وجود دارند. براساس رویکرد گابریل زوکمن، مدیر دیده‌بان مالیات اتحادیه اروپا این امر خطر تضعیف پایداری سامانه‌های مالیاتی و تهدید مقبولیت اجتماعی مالیات را به دنبال دارد.

نابرابری فزاینده ثروت در برخی کشور‌ها منجر به آن شده است که تقاضا برای درخواست از ثروتمندترین شهروندان برای پرداخت مالیات بیشتر رو به افزایش بگذارد زیرا منابع مالی عمومی برای مقابله با پیری جمعیت، نیاز‌های مالی عظیم برای مدیریت وضعیت اقلیمی و بدهی‌های به‌جامانده از دوران همه‌گیری کرونا ناکافی هستند.

بودجه سال 2024 جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا شامل برنامه‌هایی برای دریافت حداقل مالیات 25 درصدی از 0٫01 درصد ثروتمندترین افراد بود اما این پیشنهاد از آن زمان به بعد با توجه به تهدید‌های مکرر تعطیلی دولت در واشنگتن به‌واسطه کسری بودجه و بدهی عمومی به حاشیه کشانده شده است.

اگرچه تلاش هماهنگ بین‌المللی برای اخذ مالیات بر ثروت از میلیاردر‌ها می‌تواند سال‌ها زمان ببرد اما دیده‌بان مالیات به نمونه‌ای از موفقیت دولت‌ها در پایان دادن به رازداری بانکی و کاهش فرصت شرکت‌های چندملیتی برای انتقال سود به کشور‌هایی با مالیات کم اشاره‌کرده است.

در گزارش این گروه آمده است راه‌اندازی سامانه به اشتراک‌گذاری خودکار اطلاعات حساب در سال 2018، میزان ثروت پنهان‌شده در بهشت‌های مالیاتی فراساحلی را به میزان 3  برابر کاهش داده است.

گفتنی است توافقنامه سال 2021 بین 140 کشور، دامنه فعالیت شرکت‌های چندملیتی را که برای کاهش مالیات، سود‌های خود را در کشور‌های کم مالیات نقد می‌کنند با تعیین کف جهانی 15 درصدی برای مالیات شرکت‌ها از سال آینده محدود خواهد کرد.

در ادامه این گزارش به راهکارهایی برای دریافت حداقل مالیات از میلیاردها هم اشاره شده است. به گفته این گروه، در غیاب فشار بین‌المللی گسترده برای دریافت حداقل مالیات از میلیاردرها، ایتلافی از کشور‌های مایل به انجام این کار می‌تواند به‌طور یک‌جانبه راه را برای تداوم این مسیر هموار سازد.

اگرچه پایان یافتن رازداری بانکی و حداقل مالیات شرکت‌ها به رقابت چند دهه‌ای میان کشور‌ها بر سر نرخ‌های مالیاتی پایان داده است اما همچنان فرصت‌های زیادی برای کاهش صورت‌حساب‌های مالیاتی باقی‌مانده است.

دانلود نسخه PDF خبر

نظرات خود را ثبت نمایید