تست لنگرگاه شغلی، اولین بار در سال ۱۹۸۵ توسط ادگار شاین یکی از چهره های معروف حوزه فرهنگ سازمانی مطرح شد و تا به امروز توسط افراد و محققان زیادی مورد بررسی  و توسعه قرار گرفته شده است.

ادگار شاین معتقد بود که هر شخص، در سال های اولیه ای که وارد بازار کار می شود تصویری از شغل مورد علاقه و مناسب خود در ذهنش ایجاد می کند و این تصویر مانند یک لنگر بر روی انتخاب ها و تصمیمات او تاثیر می گذارد و باعث می شود که به انتخاب برخی شغل ها علاقمند و از انتخاب بعضی شغل ها اجتناب کند.

لنگرگاه-مسیر-شغلی

هدف از تعریف لنگرگاه شغلی توسط شاین، این بود که افراد خود را مورد سنجش و بررسی قرار داده و تشخیص دهند که شخصیتشان با حرفه ی آن ها مطابقت دارد یا خیر.

تست لنگرگاه شغلی برای مشخص کردن استعدادها و اولویت های کاری هر فرد ارائه شده است و افراد با انجام این تست می توانند تشخیص دهند روحیاتشان برای انجام چه کارهایی مناسب است و انجام چه کارهایی باعث احساس نارضایتی در آن ها  می شود.

آزمون لنگرگاه های شغلی با بررسی و شناسایی حوزه‌های رغبتی-گرایشی به شما کمک می‌کند جهت‌گیری‌های اصلی شغلی خود را پیدا کنید.

۸ لنگر اصلی شغلی طبقه‌بندی‌شده در این آزمون عبارتند از:

check-mark1 لنگر فنی/ تخصصی

check-mark1 لنگر مدیریت عمومی

check-mark1 لنگر خودمختاری و استقلال

check-mark1 لنگر امنیت و ثبات

check-mark1 لنگر خلاقیت  و کارآفرینی

check-mark1 لنگر تعهد و خدمت

check-mark1 لنگر جستجوی  چالش

check-mark1 لنگر سبک زندگی

شاین معتقد بود هر فرد تنها یک لنگرگاه شغلی غالب دارد، اما محققانی که در طی زمان  روی این سازه‌ی روانشناختی کار کردند به این نتیجه دست یافتند که ارزش‌ها، توانایی‌ها و مهارت‌های افراد می‌توانند با چندین لنگرگاه در ارتباط باشد.

توجه نداشتن به لنگرگاه‌ها و نبود تناسب بین شغل و لنگرگاه فرد، در طول زمان منجر به عدم تعهد فرد به سازمان، کاهش رضایت شغلی و خروج از سازمان می‌شود. در واقع لنگرگاه‌های شغلی را می‌توان ابزاری برای مدیریت و خودپایشی مسیر شغلی دانست که نقشی تعیین‌کننده و مهم در توسعه‌ی شغلی، پایایی و ثبات شغلی، موفقیت شغلی، و بهزیستی عمومی فرد ایفا می‌کنند.

آزمون لنگرگاه مسیر شغلی شاین، یک پرسشنامه ۴۰ سوالی است که پاسخ ها در طیف ۶ درجه ای(از “این جمله توصیف من نیست” تا “این جمله دقیقا توصیف من است”) قرار گرفته است و از بین ۸ لنگر اصلی شاین، لنگر اصلی فرد  آزمون دهنده  را شناسایی می کند.

همانطور که می دانید حوزه حسابداری رشته و گرایش های متعددی دارد؛ از جمله شغل های مناسب در حوزه ی حسابداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

check-mark1 حسابدار مالیاتی

check-mark1 مربی حسابداری

check-mark1 سخنران مالی

check-mark1 مدیر مالی

check-mark1 حسابرس 

check-mark1 حسابدارداخلی

check-mark1 مشاور مالیاتی 

check-mark1 تحلیلگر بازار مالی 

check-mark1 موسس شرکت 

check-mark1 موسس آموزشگاه 

check-mark1 تریدر بازارمالی 

check-mark1 سرمایه گذار 

check-mark1 مهندس مالی

check-mark1 تولید کننده محتوا

در هر یک از این شغل ها، نیاز به شناخت کامل فرد از خود و تشخیص لنگر شغلی خود است. شما با شرکت در این آزمون، بهتر می توانید شغل متناسب با خواسته و شخصیت خود را انتخاب کرده و در مسیر موفقیت آن گام بردارید.